Почистване и дезинфекция на инструменти

Почистване и дезинфекция на инструменти

14 август 2024
Задължителен аспект в ежедневната работа на добрия професионалист е целенасочената борба с разпространението на микроби и инфекции. Фокусът тук е върху правилното почистване и дезинфекция на инструментите.

Какво е дезинфекция?
 
Унищожаването на патогенните (вредните) микроорганизми и бактерии върху предметите до ниво, което не позволява предаване на инфекция, се нарича ДЕЗИНФЕКЦИЯ. Тя е успешна само когато твърдите частици и замърсителите са отстранени и върху предмета се създаде влажен филм. По правило при контаминация (замърсяване, заразяване) с биологичен материал даден инструмент трябва непременно да бъде дезинфекциран. 
 
Дезинфекцията може да бъде химическа и термична.
 
1. Химическа дезинфекция с вирусоциден препарат 
2. Термична дезинфекция:
а. Ултразвуково почистване в разтвор (в ултразвукова вана)
б. Стерилизиране с горещ въздух или пара (в автоклав)
 
Основен фактор за метода на дезинфекция на инструментите е в зависимост от предназначението му. Когато инструментът служи за повърхностна обработка на кожата е необходимо той да бъде дезинфекциран преди процедурата. Ако инструментът прониква в кожата и може да има досег с кръв е задължително той да бъде дезинфекциран и стерилизиран. Например: Скалпелът се използва за процедури за отстраняване на мазоли, които включват проникване в кожата. Затова той трябва да се почиства и дезинфекцира, за да не носят риск от пренасяне на зараза. 
 
Широко разпространените спрейове за бърза дезинфекция са изключително лесни за употреба и са много подходящи за бърза дезинфекция на повърхности и кожа. Но не са препоръчителни за дезинфекция на инструменти. Те не са надеждни в борбата с микроорганизмите и също така водят до затъпяване на инструментите, защото не се изплакват.
 
Ръчно почистване - Неизменна първа стъпка

Ръчното почистване и дезинфекцията със спрей не са напълно надеждни и поради това са слабо препоръчителни като единствена обработка. Същевременно ръчното почистване на инструментите е важна първа стъпка преди преминаването към дезинфекция. 
В случай, че с някой инструмент е порязан клиент, потекла е кръв, той не трябва да бъде почистван механично или под течаща вода, защото има опасност от пренасяне на зараза. Той трябва да се потопи отделно от другите в подходящ за целта разтвор, преди да се премине към следващия етап на дезинфекция.
 
Ултразвуково почистване 
 
Ултразвукът е апарат, който работи с честотно поле, вода и подходящ дезинфекциращ разтвор. При действието му в дезинфекциращия разтвор се образуват малки кухини, наречени кавитационни мехурчета. Те проникват в отворите и релефа на инструментите и за кратко време, без да ги уврежда, премахват замърсяванията, а те се отлагат в разтвора. Професионалните ултразвукови апарати от клас А (медицински изделия) са с мощност от 240W до 560W и нагоре. Топлината в ултразвука е минимум 40 градуса и колкото е по-висока температурата, толкова е по-силно действието на дезинфекционния разтвор. Важно е да се знае, че ако разтворът е много замърсен влошава качеството на почистване. Точната информация в какво съотношение трябва да бъде приготвен разтвора и точно кои бактерии и микроорганизми убива е указана на опаковката. 
*Никога не поставяйте инструменти и фрези с влошено качество (корозия) заедно със здрави такива. Винаги след дезинфекциония разтвор промивайте инстументите дестилирана вода и ги подсушавайте внимателно. 
* Разтворът трябва НАПЪЛНО да покрива инструментите. Те се поставят с острието нагоре, а клещите и ножиците се отварят максимално. 
* Разтворът се приготвя според указанията на производителя. Времето за действие също е указано там и варира от 15 мин до 1 час. Препаратът действа само срещу споменатите вируси и бактерии.
 
Стерилизация - видове и особености
 
Дезинфекцията с препарат не може напълно да унищожи спорите на гъбичните инфекции, които както знаем са сред основните вируси при маникюра и педикюра. Поради тази причина е необходимо инструментите и да се стерилизират като последен етап на дезинфекция. Топлинната стерилизация в автоклав е най-високият стандарт и е задължителна за зъболекарските и медицински кабинети и други манипулационни. 
Стерилизацията може да бъде и химична, но се препоръчва тя да се извършва чрез горещ въздух или пара в медицински стерилизатор или т.нар. автоклав.
Преди инструментите да се поставят в автоклава те трябва да са напълно сухи и по тях да няма капки вода. Ако има остатъци от вода или дезинфекциращ разтвор, металът ще промени цвета си на тези места, а с времето може дори да корозира. Своевременно тези потъмнявания могат да се отстранят със специален препарат от повърхността на метала.
Едно от най-големите предимства на автоклава е краткото време за стерилизация (около 10-15 минути), което осигурява по-спокоен работен процес и увеличава експлоатационния живот на инструментите. Стерилизаторите за инструменти могат да се използват с или без крафт пакети и имат различен работен обем. Това зависи от спецификациите на модела и режима на работа. Високата температура и херметическото затваряне на камерата на уреда гарантират сигурна стерилизация и елиминират шанса за живот на патогените.
 
Съхранение на инструменти 

След извършената стерилизация, за да е тя ефективна,  от съществено значение е правилното съхранение на инструментите. Абсолютно недопустимо е инструментите да се съхраняват открити на въздух. В случай, че при стерилизацията са използвани крафт пакети, те запазват инструментите стерилни до отваряне на пакета. Ако не са използвани такива, инструментите трябва да се съхраняват под UV светлина в специален шкаф.
 
За високото ниво на професионализъм говори не само качеството на услугите, а и чистотата и отношението към работното място и процесите на работа. Когато на едно място работят повече от двама или трима специалиста, е препоръчително да се обособи отделен кът за дезинфекция и стерилизация и процесите да се съблюдават много стриктно. Не чакайте да се появи неприятен повод, за да обърнете специално внимание на хигиената и обработката на инструментите.

Специалистите по маникюр, педикюр, козметиците и др. прекарват много продължителни часове в интензивен ръчен труд. При неправилна стойка и техника на работа в дългосрочен план съществува риск от неприятни здравословни последици. RUCK вярват, че грижата към клиента не трябва да е за сметка на собственото здраве! Ето защо, при продуктите на RUCK на първо място стоят ефективността и ергономията.

прочети още

Какво е BIOSWING и как функционира? Възможно ли е седенето на работния стол да носи полза за тялото?

прочети още

Върху опаковката на козметичните продукти са изписани цифри и знаци, които често са непонятни за масовия потребител. Какво означава „минимален срок на годност“? Как се отбелязва срокът на опаковката и как да разчитаме маркировката на опаковката? Разберете повече в публикацията.

прочети още

Ефективността, ергономичността и ефикасността си при работа зависят от правилно избраният инструмент.

прочети още

Какво да правим, ако имаме проблеми по стъпалата? Консултацията със специалист и професионалната обработка са първите стъпки за разрешаването на проблеми със стъпалата. А за постигането на трайни резултати домашната грижа е от решаващо значение.

прочети още

Гъбичките по ноктите са едно от най-често срещаните заболявания на ноктите, които засягат хора на различна възраст. Какви са симптомите, профилактиката и каква терапия е препоръчителна - Тук ще намерите на отговорите на десетте най-често срещани въпроса за гъбичкитe по ноктите.

прочети още

Родината на джинджифила е Югоизточна Азия, откъдето е пренесен във всички континенти. Джинджифилът съдържа веществото алицин, чието действие може да се сравни с това на антибиотиците. То действа изключително силно имуностимулиращо, противовирусно и антибактериално. В козметиката за кожата се смята за...

прочети още

Конопеното масло се използва още от древността, най-вече в източната култура като широкоспектърно естествено средство. Въпреки всички свойства, често то се разглежда с предразсъдъци, тъй като то се асоциира с конопа.

прочети още
Витамин Е
28 юли 2022

Витамин E е признат за най-мощният антиоксидант и взема участие в синтеза на половите хормони, на кортикостероидите и хормоните на аденохипофизата. Най - активната форма и най-добре усвоимият токоферол във витамин Е е алфа-токоферолът

прочети още

Пчелният восък е натурален продукт, произвеждан от медоносните пчели. В химично отношение, той е съставен от естери на мастни киселини и различни мастни алкохоли.

прочети още
Ментол – Menthol
22 юни 2022

Ментолът е естествена съставка от растителен произход. Активно вещество в ментата, което е богато на полезни свойства, характеризираща се с висока ароматна сила и забележително освежаващо, охлаждащо и успокояващо действие.

прочети още
НЕВЕН
29 март 2022

Невенът (Calendula) е познат като отлично лечебно средство още в Древна Гърция, а в наши дни е една от най-използваните билки с разнообразна употреба в козметичната индустрия и медицината.

прочети още

Лaвaндyлaтa e eднa oт нaй-apoмaтнитe билĸи...

прочети още
МИКРОСРЕБРО
30 май 2019

Чистото микросребро има антибактериално, регулиращо...

прочети още

Миртата е растение, познато още на древните гърци, които ценели неговите антисептични и противовъзпалителни свойства. Имали традиция да носят малки бели букети от цветчета мирта на сватбите си, които символизирали младостта и невинността. Ароматът на мирта е...

прочети още

Маслото от ший се съдържа в много козметични продукти в Европа, защото има прекрасни свойства за грижа за кожата. По-голяма част от маслото от ший все още се произвежда на ръка в Африка. Там то е и нещо повече от продукт за грижа за...

прочети още

Бадемовото масло съдържа мощни антиоксиданти и защитава кожата. То е идеално като масажно масло. Прониква дълбоко в роговия слой на кожата и...

прочети още

Като козметична съставка папаята прави кожата по-гладка, по-плътна и по-мека, поддържа хидратацията в норма като прониква в дълбочина, възстановява...

прочети още

То се извлича от диво растящи рози чрез студено пресоване на цветовете. Съдържа висока концентрация на множество наситени мастни киселини...

прочети още

Маслото от нар е богат източник на витмини С и В5, полифеноли, фитоестрогени, желязо, калий и мастни киселини...

прочети още

Маслото от чаено дърво е било използвано за лечение на кожни проблеми в продължение на векове. Въпреки това, неговата употреба е изключително широка – можете да го използвате за много други неща.

прочети още
ЛИМОН
29 май 2019

Лимонът от семейство Седефчеви действа антисептично, антибактериално и антивирусно. Неговото масло се използва за лечение на акне и кожни раздразнения, но също и при слаба съединителната тъкан.

прочети още
БАМБУК
29 май 2019

Богатото съдържание на антиоксиданти и укрепителни съставки са добър помощник в борбата срещу стареенето.

прочети още
ПРОПОЛИС
29 май 2019

Събран от растенията и донесен в кошера, прополисът запазва всичките си свойства: противомикробни, противовирусни, противоплесенни, противорадиационни, те имат изразено мощно антибиотично...

прочети още

Благодарение на своят клетъчно-стимулиращ ефект, аргановото масло е популярен продукт против...

прочети още

Маслото от макадамия се откроява с високото си съдържание на палмитолеинова киселина, която се съдържа главно в животинските мазнини. Попива бързо в кожата, има нежен аромат, а „магическите“ му свойства се дължат на...

прочети още
БИЗАБОЛОЛ
28 май 2019

Бизабололът е натурален продукт, който се съдържа в цветовете на лайката, белия равнец и някои други растения. Съдържа се във висока концентрация в етеричното масло от ...

прочети още

В листата на растението се съдържа гел, който е богат на полезни вещества, като в това число влизат всички важни витамини, минерали, аминокиселини...

прочети още

Замисляли ли сте се, че зад красивите, наситените и плътни цветове, стои една не толкова красива истина, а именно тестовете върху животни! Точно срещу тях застават ВЕГАН лаковете за нокти. Те са част от ...

прочети още

Под микроскоп върху човешкото стъпало може да се открият около 20 000 потни жлези, които работят постоянно. В затворени обувки след дълго ходене....

прочети още